Gabinet Stomatologiczny
Protetyka, dentysta, stomatolog | Gabinet Stomatologiczny

Zespół Sturgea-Webera i plamy z wina porto spowodowane przez mutację somatyczną w GNAQ AD 2

Posted in Uncategorized  by admin
September 9th, 2018

Osiowe skany MRI z kontrastowym wzmocnieniem mózgu u uczestnika z zespołem Sturge-Webera (panele D, E i F, pacjent 36 w 17 miesiącu życia) wykazują lewostronne półkuliste wzmocnienie leptomeningowe (żółte strzałki), powiększone i wzmacniający lewostronny splot naczyniówkowy (czerwona strzałka) i lewy półkulisty zanik mózgu (białe strzałki). Barwnik portowo-winny to wrodzona wrodzona wada kapilarna (ryc. 1A, 1B i 1C) występująca u około 3 na 1000 noworodków 1, 2 i zwykle obejmuje głowę i szyję. 3 Zespół Sturge a-Webera, znany również jako angiofaliczno-twarzakomózczowy , jest zaburzeniem nerwowo-skórnym, które występuje jako sporadycznie wrodzony stan; charakteryzuje się plamą typu port-wine, która wpływa na skórę w dystrybucji okulistycznej gałęzi nerwu trójdzielnego (ryc. 1A i 1B) i jest związana z nieprawidłowościami żylno-kapilarnymi leptomeningów (ryc. 1D, 1E i 1F) i oko. Występuje zarówno u noworodków płci męskiej, jak i żeńskiej, u około na 20 000 do 50 000 żywych urodzeń.1 Dziecko urodzone z plamą na winie porto ma około 6% szans na wystąpienie zespołu Sturge-Webera, 2 i to ryzyko wzrasta do 26%, gdy plama z wina porto znajduje się w dystrybucji gałki ocznej nerwu trójdzielnego.3 Plamy z wina porto zazwyczaj mają ukrytą tkankę miękką i przerost tkanki kostnej, które mogą być łagodne lub masywne. – niezaprzeczalną hipotezą jest to, że zespół Sturge a-Webera i plamy z wina portowego są powodowane przez te same podstawowe mutacje somatyczne, 5,6 z dokładnymi objawami klinicznymi zależnymi od tego, gdzie i kiedy w rozwijającym się płodzie występuje mutacja somatyczna. Testowaliśmy tę hipotezę poprzez sekwencjonowanie całego genomu dotkniętej i nieuszkodzonej tkanki, aby zidentyfikować przyczynową mutację somatyczną.
Metody
Przestudiuj badanie
Wszystkie sekwencje zostały przeprowadzone za zgodą uczelnianej komisji recenzującej na Johns Hopkins University lub Duke University. Zdezynfekowane próbki (patrz Tabela S1 w Dodatku uzupełniającym, dostępne wraz z pełnym tekstem tego artykułu) uzyskano za pisemną świadomą zgodą osób z zespołem Sturge-Webera lub z mózgu i banku tkanek z powodu zaburzeń rozwojowych u Eunice Kennedy Shriver Narodowy Instytut Zdrowia Dziecka i Rozwoju Człowieka (NICHD). Wiek, płeć, rasa lub grupa etniczna oraz status syndromu (najwyraźniej niedotleniona plama z wina portowego lub zespół Sturge-Webera) uczestników zostały potwierdzone i zarejestrowane od źródła wraz z informacjami dotyczącymi operacji, autopsji lub innej procedury który został użyty do uzyskania tkanki.
Próbki tkanek
Pobraliśmy próbki tkanek od uczestników badań oraz od mózgu NICHD i banku tkanek z zaburzeniami rozwojowymi (tabela S1 w dodatkowym dodatku)
[patrz też: krwiak zaotrzewnowy, komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej, przeglądarka skierowań sanatoryjnych ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej krwiak zaotrzewnowy przeglądarka skierowań sanatoryjnych