Gabinet Stomatologiczny
Protetyka, dentysta, stomatolog | Gabinet Stomatologiczny

Wyniki w chorobach narządu moczowego

Posted in Uncategorized  by admin
September 25th, 2018

W chorobach narządu moczowego wyniki badania bywają różne. W przypadkach upośledzenia czynności wydzielniczej nerek cień nerek pojawia się później albo nie uzyskuje się go wcale. W razie utrudnienia odpływu moczu wskutek przeszkody (kamień, zwężenie itp.) cień nerki utrzymuje się dłużej. Czasami cień miedniczki i moczowodu uzyskuje się tylko po jednej stronie. Zdjęć dokonuje się najczęściej po 5, 10, 15 i 20 minutach. W ten sposób uzyskuje się rentgenogramy nerek, miedniczek, moczowodów i pęcherza moczowego. Pielografia dożylna ma tę przewagę nad metodą wstępującą, że wykrywa wymiary miedniczek odpowiadające istotnym i że jest metodą łatwiejszą, natomiast metoda wstępująca daje obrazy wyraźniejsze i niezależne od stanu czynnościowego nerek. Pielografii dożylnej nie można stosować w ciężkiej azocicy, w ciężkich chorobach wątroby i w przewlekłej niewydolności krążenia.
Urokimografia. W ostatnich czasach zaczęto stosować urokimografię, która ma za zadanie śledzić zachowanie się ruchomości nerek oraz miedniczek i moczowodów w stanach chorobowych i wpływu na nie. leczenia.
Wziernikowanie pęcherza moczowego (Cydoskopia) Cewnikowanie moczowodów Wziernikowanie pęcherza moczowego i cewnikowanie moczowodów należą do bardzo doniosłych metod rozpoznawczych w klinice narządu moczowego, a cewnikowanie nadto i w lecznictwie. Wziernikowanie pęcherza moczowego ma za zadanie zbadać przy pomocy wziernika, wprowadzonego do pęcherza: 1) stan błony śluzowej pęcherza i ujść moczowodów (przekrwienie, obrzmienie, guzki gruźlicze, owrzodzenia itp.); 2) wydzielanie moczu przez każdy z moczowodów; 3) własności moczu wyciekającego z moczowodów (krew, ropa itd.); nadto 4) umożliwia stwierdzenie w pęcherzu moczowym ciał obcych, kamieni, guzów itp. Przed wziernikowaniem należy pęcherz wypłukać, a następnie wypełnić go jałowym płynem w ilości 150-300 ml, by dobrze wygładzić fałdy ściany. [przypisy: koszt badań lekarskich do pracy, leksykon leków online, dentysta Białystok ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: koszt badań lekarskich do pracy lek od alergii bez recepty leksykon leków online