Gabinet Stomatologiczny
Protetyka, dentysta, stomatolog | Gabinet Stomatologiczny

ROZPOZNANIE CHORÓB NARZĄDU MOCZOWEGO

Posted in Uncategorized  by admin
September 18th, 2019

Rozpoznanie ma za zadanie określić: 1) czy nie ma choroby narządu moczowego; 2) czy choroba narządu moczowego jest pierwotna, czy też wtórna; 3) w jakim okresie znajduje się choroba; 4) jakie czynniki ją wywołały; 5) jakie zmiany choroba wywołała w innych narządach ustroju, przede wszystkim w narządzie krążenia. Rozpoznanie opiera się na dokładnym badaniu nie tylko narządu moczowego, ale także narządu krążenia i w ogóle całego ustroju. Badanie moczu, zwłaszcza co do białka, należy do podstawowych metod badania, dlatego też nie można go pominąć w żadnym przypadku chorobowym. Nawet ciężka choroba narządu moczowego, np. marskość nerek, może przebiegać z nieznacznym tylko białkomoczem lub bez niego. W takich przypadkach bardzo poważne dane nieraz uzyskuje się przez zestawienie dobowej ilości moczu z jego ciężarem właściwym oraz stanem narządu krążenia, jak to wyjaśnię w części szczegółowej.
ROKOWANIE W CHOROBACH NARZĄDU MOCZOWEGO Rokowanie zależy: 1) od rodzaju choroby narządu moczowego; 2) od rozległości zmian, wywołanych przez nią w narządzie moczowym i w innych narządach; 3) od sprawności nerek; 4) od czynników przyczynowych oraz 5) od zawodu chorego i jego możliwości leczenia się.
POSTĘPOWANIE ZAPOBIEGAWCZE CHOROBOM NARZĄDU MOCZOWEGO Choroby narządu. moczowego powstają przeważnie na tle zakażenia ustroju, jego zatrucia i samozatrucia, Toteż wszystkie środki, które za- pobiegają chorobom zakaźnym, poprawiają warunki pracy zawodowej narażające na przewlekłe działanie na ustrój składników szkodliwych dla nerek (np. ołowiu), przeciwdziałają zatruciom z przewodu pokarmowego, hartują ustrój na zmienne wpływy atmosferyczne, regulują przemianę materii – wszystkie te środki odgrywają równocześnie rolę czynników zapobiegawczych chorobom narządu moczowego. Zapobiega się chorobom narządu moczowego także przez dokładne leczenie chorób zakaźnych, w przebiegu których jady i bakterie, jak stwierdził Karol Klecki, łatwo przechodzą z krwią do nerek. Dotyczy to nie tylko ostrych chorób zakaźnych, jak dury, grypa, ostre zapalenie płuc, płonica, posocznica i inne, ale także przewlekłych, jak zimnica, kiła, gruźlica. Zwłaszcza baczną uwagę należy zwracać na stan gardła i migdałków podniebiennych. Znaczenie ich zapalenia dla powstawania chorób nerek podkreślał już w roku 1891 nasz rodak Czajkowski. Niemniej zapobiega, chorobom nerek dokładne leczenie chorób zębodołów, dodatkowych jam nosa, zatoki czołowej, gruczołu krokowego, przewlekłego zapalenia wyrostka robaczkowego, przydatków macicy itd. We wszystkich tych częściach ustroju mogą gnieździć się miesiącami i nawet latami ogniska zakaźne, wiodące z czasem do choroby narządu moczowego, zwłaszcza nerek i miedniczek nerkowych. Źródłem zapalenia nerek mogą być nadto skryte ogniska ropne, znajdujące się czasami w resztkach migdałków po ich wycięciu. Zapobiega się chorobom narządu moczowego także przez leczenie przewlekłych przetok gruźliczych, rozpadowej gruźlicy płuc, wrzodziejącej gruźlicy jelit, ropiejących rozszerzeń oskrzeli, chorób narządu krążenia, przemiany materii (dna, cukrzyca i in.). [hasła pokrewne: ,eskulap racibórz, imed rumia, vis medica mosina ]

Tags: , ,

No Responses to “ROZPOZNANIE CHORÓB NARZĄDU MOCZOWEGO”

 1. Aniela Says:

  [..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: usta[...]

 2. Igor Says:

  Polecam te kapsułki wszystkim osobom mającym problemy ze stawami

 3. Dorota Says:

  Article marked with the noticed of: dietetycy warszawa[...]

 4. Cabbie Says:

  Witam, tydzień temu wykryto mi niedoczynność tarczycy a mianowicie TSH 5,620

 5. Emilia Says:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu okulista[...]

 6. Disco Potato Says:

  Moja Mama miała tętniaka

Powiązane tematy z artykułem: eskulap racibórz imed rumia vis medica mosina