Gabinet Stomatologiczny
Protetyka, dentysta, stomatolog | Gabinet Stomatologiczny

Pielografia dożylna

Posted in Uncategorized  by admin
November 22nd, 2018

Metodę wsteczną zastępuj e się przez pielografię dożylną, jeżeli nie można wprowadzić cewnika moczowodowego, np. w przypadkach zwężenia cewki. moczowej, przerostu gruczołu krokowego, krwawień, u dzieci itd. Jako środka cieniującego używa się perabrodilu w dawce 20 ml 35% roztworu, perabrodilu mocnego (perabrodil forte) w dawce 20 ml 50% roztworu, uroselektanu B w dawce 20 ml 75% roztworu lub 6-8 ml 40% tenebrylu. Tenebryl daje lepsze obrazy na zdjęciach, uzyskanych w pierwszych okresach po wprowadzeniu dożylnym środka cieniującego, a także w przypadkach. upośledzenia sprawności nerek, natomiast perabrodil i uroselektan B lepiej uwidoczniają drogi moczowe na zdjęciach późniejszych (Stanisław Całka). Roztwory środków cieniujących wprowadza się do żyły podgrzane i powoli przez 5-10 minut. Aby uzyskać lepsze wypełnienie górnych dróg moczowych, uciska się podczas badania dolną część moczowodu za po- mocą poduszeczki z rośliny gąbczastej luffa lub z piasku.
U osób zdrowych środek cieniujący pojawia się W miedniczce już po 5 minutach. Po 8-10 minutach można już uzyskać dobry obraz miedniczki, a mniej więcej po 30 minutach cień nerki zaczyna wyjaśniać się, natomiast pęcherz moczowy wypełnia się coraz bardziej środkiem kontrastowym. [patrz też: jovesto cena, wojewodzki osrodek medycyny pracy, darmowe leki dla seniorów ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: darmowe leki dla seniorów jovesto cena wojewodzki osrodek medycyny pracy